چگونه میتوان در اوراق قرضه (Bonds) سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاری در اوراق قرضه، میتواند برای سرمایه گذارانی که به دنبال یک سرمایه گذاری امن هستند، جالب باشد. در این مقاله به این می پردازیم که چگونه میتوانید با اوراق قرضه سود کسب کنید. در این راهنما برای مبتدیان، تمام چیزی که نیاز دارید پیش از سرمایه گذاری در اوراق قرضه (Bonds) بدانید را به شما خواهیم گفت.

اوراق قرضه (Bonds) چه هستند؟

اوراق قرضه، وام هایی هستند که سرمایه گذاران به یک شرکت یا دولت می پردازد. هنگامی که اوراق قرضه را خریداری میکنید، شما پولی را به نهاد صادر کننده این اوراق پرداخت خواهید کرد. در مقابل، معمولا سودی را دریافت میکنید. به این سود، نرخ بهره اوراق قرضه یا (Coupon rate) گفته میشود.

چگونه میتوانید در اوراق قرضه سرمایه گذاری کنید؟

آیا میخواهید در اوراق قرضه (Bonds) سرمایه گذاری کنید اما نمی دانید از کجا باید شروع کنید؟ پس این مقاله برای شماست. ما به طور مختصر، تمام راه های سرمایه گذاری در اوراق قرضه را برای شما شرح میدهیم.

چگونه میتوان اوراق قرضه (Bonds) را خریداری کرد؟

مستقیم ترین راه سرمایه گذاری در اوراق قرضه، خرید این اوراق است. می توانید با یک کارگزاری آنلاین اقدام به خرید این اوراق نمایید. کارگزاری نهادی است که به شما امکان خرید و فروش اوراق بهادار را به شما میدهد.

مشترک شدن در اوراق قرضه

همه ی اوراق قرضه در کارگزاری ها قابل معامله نیستند. بسیاری از کارگزاری ها مستقیما توسط نهاد اصلی عرضه میشوند. برای مثال، یک شرکت ساختمانی ممکن است اوراق قرضه ای عرضه کند تا برای پروژه های ساختمانی خود، سرمایه جمع آوری کند.

هنگامی که اوراق اینگونه عرضه شوند، شما باید برای دریافت آن ثبت نام انجام دهید. هنگامی که ثبت نام کردید، شماره اوراق و قیمت پیشنهادی عرضه آن توسط شرکت را دریافت میکنید. هنگام ثبت نام برای اوراق قرضه شرکت های ناشناس، تحقیق بیشتری انجام دهید. اگر نهاد پشت اوراق قرضه ورشکست شود، شما تمام پول خود را از دست میدهید.

اشتراک_اوراق_قرضه

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله یا ETF

تنوع، حتی در بحثی مثل اوراق قرضه نیز مهم است. صندوق هایی وجود دارند، تحت عنوان صندوق های قابل معامله یا ETF. این ها صندوق های مالی هستند که سرمایه سهامداران را در چند اوراق قرضه مختلف سرمایه گذاری میکنند. بدین ترتیب، شما با سرمایه ای کم، میتوانید در چند اوراق قرضه سرمایه گذاری کنید. هنگامی که صندوق های قابل معامله یا ETF را خریداری میکنید، باید ببینید آیا این صندوق تنوع کافی در اوراق خریداری شده دارد یا خیر. همه ETFها تنوع کافی در اوراق خریداری شده را ندارند.

بهترین کارگزاری برای سرمایه گذاری در ETF ها، eToro است. با eToro، شما کمیسیونی هنگام سرمایه گذاری در در ETF نمی پردازید. بدین ترتیب، سود بیشتری کسب خواهید کرد. از لینک زیر، همین حالا یک حساب کاربری در eToro ایجاد کنید:

سرمایه_گذاری_در_ETF_با_eToro

در کدام صندوق اوراق قرضه اروپایی میتوانید سرمایه گذاری کنید؟

 • iShares Core € Govt Bond UCITS ETF: این صندوق، اوراق قرضه دولت های حوزه یورو را دنبال میکند.
 • De Think iBoxx Government Bond UCITS ETF (TGBT): این صندوق نیز، بالغ بر 25 اوراق قرضه دولتی را دنبال میکند. هدف این صندوق، پیروی از Market iBoxx EUR Liquid Sovereign Diversified 1-10 Index است.
 • De Think iBoxx AAA-AA Government Bond UCITS ETF (TAT): این صندوق، اوراق قرضه دولتی با کمترین امتیاز AA را دنبال میکند و همچنین پیرو Markit iBoxx EUR Liquid Sovereign Capped AAA-AA 1-5 Index میباشد.
 • De Think iBoxx AAA-AA Government Bond UCITS ETF (TAT): این صندوق نیز به دنبال اوراق قرضه دولتی اما با حداقل امتیاز AA است و هدف آن دنبال کردن Markit iBoxx EUR Liquid Sovereign Capped AAA-AA 1-5 Index است.

صندوق هایی که در اوراق قرضه شرکتی سرمایه گذاری میکنند

 • iShares € Aggregate Bond UCITS ETF (IEAG): این صندوق، اوراق قرضه دولتی و شرکتی حوزه یورو با ریسک حداقلی را دنبال میکند.
 • De iShares Core € Corp Bond USCITS ETF (IEAA): این صندوق نیز، شرکت هایی با امتیاز بالا در حوزه یورو که اوراق قرضه ارائه میکنند را دنبال میکند.

اوراق قرضه آمریکایی

De iShares $ Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (LBTE): این صندوق با دلار آمریکا سرمایه گذاری میکند تخصص آن اوراق قرضه دولتی آمریکاست که مدت زمانی بین 1 تا 3 سال دارند.

چه چیزی میخواهید درباره اوراق قرضه بدانید؟

 • کسب سود: چگونه میتوان با اوراق قرضه پول درآورد.
 • پشت پرده اوراق قرضه: اوراق قرضه چگونه کار میکند؟
 • سود: چگونه میزان سود اوراق قرضه مشخص میشود؟
 • قیمت اوراق قرضه: اوراق قرضه چگونه قیمت گذاری میشوند؟
 • ریسک: چه ریسک هایی در سرمایه گذاری در اوراق قرضه وجود دارد؟
 • انواع اوراق: چه انواعی از اوراق قرضه وجود دارد؟
 • مثال: سرمایه گذاری در اوراق قرضه چگونه است؟
 • مزایا: مزایای سرمایه گذاری در اوراق قرضه چیست؟
 • سرمایه گذاری هوشمند: چرا باید در اوراق قرضه سرمایه گذاری کرد؟
 • امنیت: سرمایه گذاری در اوراق قرضه چقدر امن است؟
 • تفاوت: فرق اوراق قرضه با سهام چیست؟

چگونه میتوان با اوراق قرضه پول درآورد؟

هنگامی که در اوراق قرضه سرمایه گذاری میکنید، طبیعتا میخواهید پول در بیاورید. دو راه برای کسب سود از اوراق قرضه وجود دارد.

1: اختلاف قیمت اوراق

قیمت اوراق قرضه دائما در حال نوسان است. بسیاری از این اوراق قابل معامله هستند و اصل عرضه و تقاضا قیمت آن ها را مشخص میکند. اگر اوراق را در زمان مناسب خریداری کنید، میتوانید با فروش آن با قیمتی بالاتر، سود خوبی کسب کنید.

2: پرداخت سود

در اکثر اوراق، به شما سود پرداخت خواهد شد. در هر دوره، شما به ازای هر سهم، سودی مشخص دریافت میکنید. هنگامی که در اوراق قرضه سرمایه گذاری میکنید، میتوانید انتظار دریافت درآمد ثابتی را داشته باشید. همچنین، این امکان با سهام هایی که سود سهام پرداخت میکنند نیز وجود دارد.

اوراق قرضه چگونه کار میکنند؟

اوراق قرضه، راهی هوشمندانه برای شرکت ها و دولت ها برای کسب سرمایه است. اولین بار در سال 1624، شرکت آب هلند، اوراق قرضه ای به قیمت 1200 گیلدر هلند عرضه کرد. حتی هنوز هم، دارندگان این اوراق، سود خود را دریافت میکنند. اصل اوراق قرضه در طول زمان، تغییر چندانی نکرده است.

هنگامی که شرکتی بخواهد جذب سرمایه انجام دهد، اوراق قرضه ارائه میکند. اوراق قرضه میتوانند طول مدت متفاوتی داشته باشند. طول مدت بیان میکند که بعد چه مدت، وام دریافتی پرداخته میشود. اگر این مدت 10 سال باشد، شما بعد از 10 سال اصل سرمایه خود را پس خواهید گرفت.

نرخ سود اوراق میتواند بسیار متفاوت باشد. همه اوراق های قرضه نرخ سود یکسانی ندارند. همچنین زمان پرداخت سود هر کدام نیز متفاوت است. در آخر نهاد صادر کننده، باید ارزش اوراق را در بازار مشخص کند. اما همیشه قیمت اوراق همان قیمت اولیه آن ها باقی نمی ماند. قیمت اولیه اوراق در پایان سررسید بازخرید میگردد. این گزینه ها محتمل هستند:

 • همتراز: 100 درصد قیمت اولیه
 • پایین تر از همتراز: کمتر از 100 درصد قیمت اولیه
 • بالاتر از همتراز: بیش از 100 درصد قیمت اولیه

سود اوراق قرضه چقدر است؟

شرکت ها و دولت ها میزان سود اوراق قرضه را مشخص میکنند. هرچند، اگر میزان سود اوراق پایین باشد، کسی تمایل به خرید اوراق را نخواهد داشت. به همین دلیل میزان سود اوراق، همیشه بستگی به اوضاع و احوال بازار دارد. در ادامه، به سه مورد از مواردی که بر نرخ سود تاثیر می گذارند، می پردازیم.

نرخ سود بازار

بانک های مرکزی، نرخ سود بانک ها را مشخص میکنند. این نرخ سود، غیرمستقیم میزان سودی که مردم از حساب های پس انداز بانکی خود دریافت میکنند را نیز مشخص میکند. هنگامی که نرخ سود بازار بالا باشد، سود اوراق باید بالاتر باشد. هر چه باشد، سرمایه گذاری در اوراق بدون ریسک نیست. از طرف دیگر، اگر سود بازار پایین باشد، سود اوراق باید از آن نیز پایین تر باشد.

طول مدت وام

هنگامی که برای دریافت وام به بانک مراجعه میکنید، نرخ سود وام با افزایش مدت بازپرداخت وام افزایش می یابد. هر چه باشد، در طول مدت بیشتر، احتمال اینکه نرخ سود افزایش یابد بیشتر میشود. همین قاعده برای اوراق قرضه نیز وجود دارد. اگر طول مدت اوراق قرضه بیشتر باشد، سود شما نیز افزایش خواهد یافت. تنها استثنای این قضیه، نرخ سود معکوس است که از این قاعده پیروی نمیکند.

نرخ اعتبار

فاکتور مهم تاثیر گذار دیگر در تعیین نرخ سود، اعتبار شرکت است. همیشه این احتمال وجود دارد که نهاد صادر کننده اوراق، نتواند وام دریافتی را پس دهد. برای بعضی از نهاد ها، این ریسک بسیار پایین است: مانند اوراق قرضه دولتی. اوراق قرضه شرکتی اما، ریسک بیشتری دارند. شرکت هایی با اعتبار کمتر، سود بالاتری می پردازند. به دلیل همین ریسک بیشتر، شما سود بیشتری دریافت خواهید کرد.

قیمت اوراق قرضه چگونه مشخص می گردد؟

اوراق قرضه در بازار بورس به قیمت بازار معامله می شوند. این قیمت، با قیمت اولیه اوراق که شرکت مشخص میکند متفاوت است. جذابیت اوراق، بسته به سود و قیمت بازار دارد.

وقتی که سود بازار افزایش پیدا کند، قیمت اوراق قرضه افت خواهد کرد. در نتیجه، اوراق قرضه جدیدی عرضه می شوند تا نرخ سود بالاتری داشته باشند و در نتیجه جذاب تر باشند.

از طرف دیگر، اگر سود بازار کاهش یابد، قیمت اوراق افزایش خواهد یافت. اوراق قرضه ای که قبلا عرضه شده، از اوراق قرضه کنونی، سود کمتری پرداخت میکنند. در نتیجه، شما سود سالانه بیشتری با سود بازار دریافت خواهید کرد.

تاریخ سررسید نیز نقش مهمی در نوسانات قیمت اوراق قرضه دارد. اگر اوراق قرضه تاریخ بلندمدت تری داشته باشند، قیمت آن ها با تغییر سود بازار، نوسان بیشتری خواهد داشت. چون این تغییر، تاثیر بیشتری بر اوراق خواهد داشت و با تاریخ سررسید بلند مدت تر، سود بیشتر یا کمتری به سرمایه گذاران پرداخت خواهد شد.

ریسک های سرمایه گذاری در اوراق قرضه چیست؟

قطعا سرمایه گذاری در اوراق قرضه، ریسک های خود را دارد. مهمترین ریسک های سرمایه گذاری در اوراق قرضه، ریسک نرخ بهره، ریسک بدهکاری نهاد و ریسک بازار است. بگذارید به هر یک نگاهی بیندازیم.

ریسک نرخ سود

این ریسک، زمانی پیش می آید که نرخ سود بازار افزایش یابد. نرخ سود اوراق، در طول مدت زمان تا سررسید، همواره ثابت است. اگر نرخ سود بازار افزایش یابد، سود اوراق جذابیت کمتری خواهد داشت. در نتیجه قیمت اوراق قرضه افت خواهد کرد که باعث کاهش سود شما خواهد شد.

ریسک بدهکاری نهاد

ریسک بدهکاری نهاد، به اعتبار نهاد صادر کننده اوراق قرضه برمیگردد. اگر این نهاد ورشکسته شود، شما تمام سرمایه خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه، این اتفاق به ندرت پیش می آید، خصوصا در اوراق قرضه ی امن تر.

ریسک بازار

بسته به شرایط بازار، تقاضا برای اوراق قرضه ممکن است کاهش یابد. برای مثال، هنگامی که سایر بازارهای مالی سود بهتری عرضه کنند، این اتفاق ممکن است رخ دهد. هنگامی که تقاضا برای اوراق قرضه کاهش یابد، این اتفاق رخ خواهد داد.

چه دسته بندی هایی از اوراق قرضه وجود دارد؟

انواع مختلفی از اوراق قرضه وجود دارد. همه ی آن ها نیز به یک اندازه ریسک ندارند. دسته بندی اوراق قرضه عبارتند از:

 • اوراق قرضه دولتی:  این اوراق، توسط دولت کشورها عرضه می شوند.
 • اوراق قرضه شرکتی:  این اوراق، توسط شرکت ها عرضه میشوند.
 • اوراق قرضه پربازده: اوراقی که توسط شرکت های کم اعتبار که با سود بالا عرضه میشوند.
 • اوراق قرضه نوظهور: اوراقی که توسط شرکت ها یا دولت های نوظهور ارائه میشوند.

اوراق قرضه دولتی، ریسک بسیار پایینی دارند، اما اوراق قرضه ای که توسط نهاد های نوظهور ارائه میشود، ریسک سرمایه گذاری بالایی دارند. به همین دلیل، اختلاف سود بین این دو نوع اوراق بسیار زیاد است. در امن ترین اوراق، شما باید حتی سود بدهید، اما در اوراق پر ریسک، میتوانید تا 9 یا 10 درصد سود دریافت کنید.

میتوانید اعتبارسنجی اوراق را با نگاه کردن به امتیاز شرکت بخوانید. اعتبارسنجی بیان میکند که شرکت تا چه اندازه قابل اطمینان است. نهادهایی مانند Standard & Poor’s و Fitch اعتبار شرکت ها را با حروف نشان میدهند.شرکت هایی با اعتبار AAA امن ترین شرکت ها هستند و شرکت هایی با اعتبار D پر ریسک ترین ها برای سرمایه گذاری هستند. قبل از سرمایه گذاری در اوراق قرضه، بهتر است اعتبار صادر کننده اوراق را بررسی نمایید.

سرمایه_گذاری_در_اوراق_قرضه

چه انواعی از اوراق قرضه وجود دارد؟

بیشتر مردم در در اوراقی سرمایه گذاری میکنند که سود ثابتی دارند. در این نوع اوراق، شما هر دوره سود ثابتی دریافت میکنید. هرچند، اوراق قرضه انواع متفاوتی دارند. بگذارید به چند نوع از آن نگاهی بیندازیم.

اوراق قرضه قابل تبدیل

این نوع از اوراق قرضه، توسط شرکت ها ارائه می گردند. با اوراق قابل تبدیل، با اتمام تاریخ سررسید، پولتان را دریافت نخواهید کرد. در عوض، تعداد مشخصی سهام به ازای اوراق خریداری شده دریافت می کنید. هنگامی که به شرکت صادر کننده اوراق اعتماد داشته باشید، این نوع اوراق میتوانند برای سرمایه گذاری جذاب باشند.

اوراق قرضه بدون کوپن

این نوع اوراق سودی پرداخت نمیکند. به همین خاطر قیمت پرداختی شما برای اوراق از مبلغی که در انتها دریافت می کنید، کمتر است. سود شما در این اوراق، از اختلاف قیمت پرداخت شما برای اوراق و مبلغی که شرکت در سررسید به شما می پردازد به وجود می آید.

اوراق قرضه تبعی (Subordinated)

اوراق قرضه تبعی از اوراق قرضه عادی پر ریسک تر هستند. در این نوع اوراق، شما پول خود را تنها بعد از ورشکستگی شرکت و بعد از اینکه سرمایه همه سهامداران شرکت پرداخت شد، دریافت میکنید. بخاطر همین ریسک، سود بیشتری به شما تعلق خواهد گرفت.

اوراق قرضه تطبیقی (Indexed)

در این نوع اوراق قرضه، قیمت اوراق با تورم تغییر خواهد کرد. در نتیجه، ریسک سرمایه گذاری در این نوع اوراق کمتر است. اما ریسک شما بازپرداخت خواهد شد. سود پرداختی در این اوراق معمولا کمتر است.

اوراق قرضه با نرخ شناور (Floating interest bond)

نرخ سود در این اوراق ثابت نیست. برای مثال، سود اوراق ممکن است با سود بازار تغییر کند. هنگام خرید این اوراق دقت کنید که ببینید آیا سود اوراق در جهت درستی تغییر خواهد کرد یا خیر. اگر دیدید که ممکن است سود در جهت درستی تغییر نکند، بهتر است انواع دیگر اوراق را خریداری کنید.

 سرمایه گذاری در اوراق

معمولا تصور میشود که سرمایه گذاری در اوراق امن است. اما معمولا این درست نیست. برای سرمایه گذارانی که میخواهند ریسک بیشتری کنند، اوراقی با سود بالاتر و البته ریسک بیشتر وجود دارد.برای مثال، سرمایه گذاری در شرکتی با اعتبارسنجی BBB، احتمال ورشکستگی شرکت بسیار بالاست و شما به عنوان سرمایه گذار، سود بسیار بیشتری را بخاطر قبول این ریسک دریافت خواهید کرد.

قبل از سرمایه گذاری در اوراق پر ریسک، حتما درباره شرکت صادر کننده مطالعه کنید. هرچه باشد، در صورت ورشکستگی شرکت، شما تمام مبلغ سرمایه گذاری شده خود را از دست خواهید داد.

چرا افراد اوراق با سود منفی خریداری میکنند؟

این روزها، اوراق با سود منفی نیز وجود دارد. برای نگهداری این اوراق، باید مبلغی را پرداخت کنید.

سرمایه گذاران این نوع اوراق را خریداری میکنند چرا که انتظار دارند سود دریافتی آن ها حتی از هزینه نگهداری اوراق نیز بیشتر باشد. قیمت این اوراق در آینده ممکن است افزایش یابد و در نتیجه سود احتمالی سرمایه گذاران نیز افزایش خواهد یافت.

هرچند، من خودم هیچگاه در چیزی که مجبور به پرداخت هزینه باشم، سرمایه گذاری نمیکنم. ترجیح میدهم پولم را در اوراق پر ریسک تر و سودده تر سرمایه گذاری کنم.

مثالی از تغییرات بازار اوراق قرضه

با ذکر یک مثال، به شما نشان خواهیم داد که سرمایه گذاری در بازار اوراق قرضه چگونه کار میکند. در مثال اول، اوراق یک شرکت فرضی را خریداری میکنیم. سود این اوراق، 5 درصد است. ما این اوراق قرضه را خریداری میکنیم و هر ما سود 5 درصدی خود را دریافت میکنیم. بعد از خرید اوراق، اخباری منفی درباره این شرکت منتشر میشود: ظاهرا شرکت تقریبا ورشکسته است. مردم شروع به فروش حداکثری اوراق خود میکنند چون میترسند پول خود را از دست بدهند.

علیرغم اینکه مردم در حال فروش اوراق خود هستند، ما سود 5 درصدی خود را دریافت میکنیم. در آخر، شرکت موفق میشود خود را از ورشکستگی نجات دهد و در تاریخ سررسید، ما اصل پول خود را دریافت میکنیم.

در مثال دوم، ما اوراقی را در دوران بحران کرونا خریداری میکنیم. تصمیم میگیریم اوراق قرضه دولتی بخریم. بانک مرکزی، نرخ سود را پایین می آورد پس انتظار داریم نرخ سود اوراق نیز کاهش یابد. هرچند، نتیجه متفاوت می شود. مردم از نتایج بحران کرونا واهمه دارند که باعث میشود نرخ سود اوراق به شدت بالا برود. در نتیجه ما اوراق دولتی بیشتری را به امید دریافت سود بیشتر خریداری می کنیم.

همانگونه که میبینید، فاکتورهای زیادی در سرمایه گذاری در اوراق قرضه نقش دارند. قیمت اوراق قرضه، تنها مورد برای بررسی خرید اوراق نیست. نرخ سود دریافتی نیز، فاکتور مهم دیگری برای بررسی پیش از خرید اوراق قرضه است. اگر سود پرداختی بالا باشد، میتوانید با سرمایه گذاری در اوراق قرضه، میتوانید درآمدی ثابت داشته باشید.

از تنوع اوراق قرضه مطمئن شوید

نکته مهم دیگر هنگام خرید اوراق قرضه این است که از تنوع اوراق خریداری شده، مطمئن شوید. هنگامی که قصد خرید اوراق قرضه را دارید، بهتر است اوراق را از بخش های مختلف صنعت انتخاب کنید. برای مثال، افزایش قیمت نفت ممکن است به بهبود شرکت های نفتی مثل Shell کمک کند اما برای شرکت های هواپیمایی مثل خطوط Air France-KLM فاجعه آمیز باشد. درنتیجه، قیمت اوراق قرضه Shell ممکن است افزایش یابد اما قیمت اوراق شرکتی مثل Air France-KLM کاهش یابد.

همچنین پیشنهاد میکنیم در ابزارهای مالی خود نیز تنوع قائل شوید. هنگامی که اوراق قرضه عملکرد خوبی دارند، سهام های شرکت ها ممکن است عملکرد مطلوبی نداشته باشند. همچنین شرایط ممکن است برعکس باشد. با سرمایه گذاری هم در سهام و هم در اوراق قرضه، سود مطمئن تر و با ثبات تری خواهید داشت. می خواهید بیشتر درباره سرمایه گذاری در سهام بدانید؟ مقاله ما را در همین مورد مطالعه کنید:

مزایای سرمایه گذاری در اوراق قرضه چیست؟

سرمایه گذاری در اوراق قرضه میتواند به دلایل زیادی سودمند باشد. بگذارید بزرگترین مزایای اوراق قرضه را مرور کنیم:

نسبتا امن است

اوراق قرضه، نسبتا سرمایه گذاری امنی محسوب میشوند. معمولا نوسانات اوراق قرضه به شدت نوسانات سهام نیست. همچنین، اگر قیمت آن کاهش یابد، شما همچنان سود خود را دریافت خواهید کرد.

درآمد ثابت خواهید داشت

با داشتن اوراق قرضه، شما به صورت دوره ای از سود اوراق برخوردار خواهید شد. با بدست آوردن سود اوراق، میتوانید سرمایه گذاری های دیگری انجام دهید و به سود خود بیفزایید.

تنوع سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری در اوراق قرضه، میتوانید به سرمایه گذاری خود تنوع دهید و ریسک سرمایه گذاری خود را پخش کنید. سهام در درازمدت، عملکرد بهتری دارد اما در کوتاه مدت اینگونه نیست. با سرمایه گذاری در اوراق قرضه، از نوسان دارایی خود جلوگیری خواهید کرد.

آیا سرمایه گذاری در اوراق قرضه معقول است؟

معقول بودن سرمایه گذاری در اوراق قرضه به موقعیت شما باز میگردد. اوراق قرضه، سرمایه گذاری نسبتا امن و محافظه کارانه ای است. به همین جهت، اوراق قرضه برای معامله گران مسن، گزینه بهتری محسوب میشوند. هنگامی که بازنشستگی شما نزدیک است و بازه زمانی شما کوتاه، احتمالا میخواهید که مقدار ثابتی را همواره در اختیار داشته باشید.

اما قیمت سهام بسیار پر نوسان است. به همین خاطر، بازگشت سرمایه شما نیاز به چند سال زمان دارد. به همین خاطر، سهام بیشتر مناسب افرادیست که زمان زیادی دارند. در طولانی مدت، سود بدست آمده از سهام، بسیار بیشتر از اوراق قرضه است.

به همین دلیل، ابتدا باید ببینید که آیا شما شخصیت ریسک پذیری هستید یا خیر. اگر زمان بیشتری دارید و میخواهید ریسک بیشتری نیز انجام دهید، بهتر است بخش عمده سرمایه خود را در سهام سرمایه گذاری کنید.

استراتژی: نردبان اوراق

هنگامی که تصمیم میگیرید در اوراق سرمایه گذاری کنید، ساختن نردبانی از اوراق میتواند جذاب باشد. میتوانید سود اوراق خود را در اوراق قرضه دیگر سرمایه گذاری کنید. میتوانید بخشی را در اوراقی که سررسید 5 ساله دارند سرمایه گذاری کنید و بخش دیگر را در اوراقی که سررسید 10 ساله دارند سرمایه گذاری کنید.

هنگامی که نرخ سود بازار افزایش پیدا میکند، این کار باعث میشود که تمام سرمایه شما در یک اوراق خاص با سودی مشخص گیر نکند. بعد از پایان سررسید پنج ساله، میتوانید اصل پول خود را در جای دیگر سرمایه گذاری مجدد کنید.

چگونه میتوان سرمایه گذاری امنی در اوراق قرضه انجام داد؟

البته سرمایه گذاری هیچوقت امن و بدون ریسک نیست. هرچه باشد، شما به عنوان سرمایه گذار، بخاطر قبول ریسک، سود دریافت میکنید. البته اگر روش معامله درستی اتخاذ کنید، میتوانید سرمایه گذاری امن تری در اوراق قرضه داشته باشید.

ابتدا باید یک کارگزاری مناسب برای خرید اوراق قرضه انتخاب کنید. در کارگزاری های غیرقابل اعتماد سرمایه گذاری نکنید، چرا که ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهید. در مقاله “مقایسه کارگزاری ها”، میتوانید همین حالا لیستی از کارگزاری های قابل اعتماد را مشاهده کنید.

همچنین باید اعتبار سنجی شرکت صادر کننده اوراق را نیز بررسی کرد. اگر شرکت مورد نظر، اعتبار بالایی داشته باشد، این خود نشانه خوبی است که این سرمایه گذاری میتواند امن باشد. اما شما باید از این هم بیشتر تحقیق کنید و ببینید عملکرد شرکت چگونه است. بعضی اوقات، شرکت های اعتبارسنجی، اشتباه میکنند. برای مثال، اعتبار سنجی اوراق قرضه ای که موسسه مالی که باعث بحران سال 2008 شد.

ویدیو: اوراق قرضه چه هستند؟

چرا اوراق قرضه جذاب هستند؟

این سوالی است که نمی توانیم به آن پاسخ واضحی بدهیم. اگر میخواهید ریسک زیادی کنید، سرمایه گذاری در اوراقی که سود بالایی میدهند میتواند جذاب باشد. اگر میخواهید سرمایه گذاری امنی انجام دهید، شاید بهتر باشد به اوراق قرضه دولتی نگاهی بیندازید.

در هر صورت، بهتر است تحقیقات لازم را پیش از سرمایه گذاری در هر اوراقی انجام دهید. اول پیشبینی کنید نرخ سود بازار چه تغییری خواهد کرد. هر جه باشد، سود بازار، تاثیر زیادی بر اوراق میگذارد.

هنگامی که فکر میکنید نرخ سود بازار افت خواهد کرد، سرمایه گذاری در اوراق حتی بیشتر جذاب می شود. اما اگر فکر میکنید که نرخ سود بازار افزایش خواهد یافت، پس شاید بهتر باشد برای خرید اوراق دست نگه دارید.

چه تفاوتی بین اوراق قرضه و سهام وجود دارد؟

اوراق و سهام، متداول ترین روش های سرمایه گذاری هستند. اما همه تفاوت بین این دو را نمیدانند. هنگامی که سهام شرکتی را خریداری میکنید، شما بخشی از آن شرکت را تصاحب میکنید. میتوانید در نشست های سرمایه گذاران شرکت کنید و همچنین حق دریافت سهام را دارید.

هنگامی که اوراق قرضه شرکت را خریداری میکنید، شما مالک شرکت محسوب نمی شوید. به همین دلیل نمیتوانید به مجمع سهامداران شرکت بروید و یا اینکه سود سهام دریافت کنید. شما وقت تا سررسید اوراق، سود مشخص شده خود را هر دوره دریافت خواهید کرد. اما در صورت ورشکستگی شرکت، شما این حق را دارید که پیش از سهامداران پول خود را دریافت کنید. به همین دلیل ریسک سرمایه گذاری در اوراق قرضه کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *