سود سهام چیست؟

سود سهام در واقع، پرداخت بخشی از سود شرکت است که به سهامداران اختصاص می یابد. هدف این تخصیص سود به سهامداران، جذب سهامداران جدید است. سود سهام پاداشی است که شرکت، به خاطر سرمایه گذاری بلند مدت سهامداران در آن شرکت به آن ها پرداخت میکند. در این مقاله، درباره تاثیر سود سهام بر سرمایه گذاری های شما، بیشتر خواهیم گفت.

سود سهام چیست؟

شرکت های سهامی عام، میتوانند تصمیم بگیرند تا بخشی از سود شرکت خود را بین سهامداران تقسیم کنند. اعلامیه تقسیم سودی که شرکت منتشر میکند، باعث میشود که قیمت سهام بالا رود اما خود تقسیم سود، باعث میشود که قیمت سهام شرکت افت کند.

در ادامه مقاله مطرح میکنیم که این تقسیم سود سهام چگونه بر سرمایه گذاری شما تاثیر میگذارد. در لینک های زیر، سرفصل مباحث مطرح شده در این مقاله را مشاهده میکنید:

چه چیزی میخواهید درباره سود سهام بدانید؟

این مقاله تمام چیزی که نیاز دارید از سود سهام بدانید را به شما خواهد گفت! با استفاده از لیست زیر به هر بخش از این مقاله که میخواهید بخوانید، دسترسی خواهید داشت.

تقسیم سود سهام چگونه کار میکند؟

تقسیم سود سهام، همیشه چند مرحله را پشت سر میگذارد: اعلامیه شرکت، تاریخ پیش پرداخت سود سهام، تاریخ اعلام دریافت کنندگان سود سهام، و تاریخ پرداخت. بگذارید به هر یک نگاهی دقیق تر داشته باشیم.

اعلامیه شرکت

هنگامی که شرکتی تصمیم به تخصیص سود سهام میکند، شرکت یک اعلامیه منتشر میکند. اعلامیه نسبت سودی که پرداخت میشود و تاریخ پرداخت را ذکر میکند. به نسبت مبلغ سود سهام، قیمت سهام شرکت بالا میرود. اگر سهمی که 10 دلار قیمت دارد، یک دلار سود تقسیمی داشته باشد، قیمت سهام، نیز یک دلار افزایش خواهد یافت.

تاریخ پیش پرداخت سود سهام

تاریخ مهم بعدی، تاریخ پیش پرداخت سود سهام است. در این تاریخ، شرکت میبیند چه کسانی سهام شرکت را در دست دارند. تمام کسانی که در این تاریخ، سهام شرکت را صاحب هستند، دارای شرایط پرداخت سود سهام شرکت محسوب میشوند. اگر شما بعد از این تاریخ، سهام شرکت را خریداری کنید، مشمول پرداخت سود سهام نمیشوید.

تاریخ اعلام دریافت کنندگان سود سهام

در این تاریخ، شرکت مشخص میکند چه افرادی سود سهام را دریافت میکنند و آن را اعلام میدارد. سهام دائما در حال دست به دست شدن است و شرکت باید بداند کدام افراد دارای شرایط پرداخت محسوب میشوند. تاریخ اعلام معمولا یک روز کاری بعد از تاریخ پیش پرداخت است. آیا میخواهید شما نیز از کسانی باشید که سود سهام دریافت میکنند؟ پس حداقل دو روز کاری باید پیش از این تاریخ اقدام به خرید سهم کنید.

تاریخ پرداخت

تاریخ پرداخت، تاریخی است که شرکت، چک پرداختی به سهامداران را می نویسد. اگر شما بعد از تاریخ مقرر اعلام شده، اقدام به خرید سهام کرده باشید، مشمول پرداخت سود سهام نخواهید شد. ممکن است تا یک ماه طول بکشد تا سود سهام به شما پرداخت شود.

جالب است که نگاهی به قیمت سهام در روز پرداخت کنید. در این روز، قیمت سهام افت خواهد کرد چون سهامداران میترسند که شرکت توان پرداخت این سود را نداشته باشد.

Ex_dividend

پرداخت سود سهام 3 یورویی توسط Headfirst Source G stock. همانگونه که انتظار میرفت، در تاریخ پیش پرداخت (24 دسامبر) قیمت هر سهم 3 یورو افت کرده است.

انواع سود سهام

شرکت ها میتوانند سود سهام را به صورت نقدی (سود سهام نقدی) یا به صورت سهام (سهام جایزه) پرداخت کنند. بگذارید نگاهی کنیم به مفهوم سود سهام نقدی و سهام جایزه.

سود سهام نقدی چیست؟

سود سهام نقدی متداول ترین روش پرداخت سود سهام است. شرکت بخشی از سود خود را به صورت مبلغی نقدی به سهامداران پرداخت میکند. بگذارید مثالی بزنیم.

فرض کنید 1000 سهم با ارزش 10 دلار دارید پس در مجموع سهامی به قیمت 10،000 دلار دارید. اگر نسبت سود سهام 5 درصد باشد، شرکت به شما 500 دلار سود نقد خواهد داد.

سهام جایزه چیست؟

بعضی اوقات شرکت تصمیم میگیرد تا سود پرداختی را به شکل سهام تقسیم کند. این روش پرداخت به سهام جایزه معروف است. بگذارید مثالی بزنیم.

فرض کنید 1000 سهم به ارزش 10 دلار دارید پس در مجموع سهامی به ارزش 10،000 دلار دارید. اگر نسبت سود سهام 5 درصد باشد، شما 500 دلار سهام جایزه خواهید داشت. از آنجایی که قیمت هر سهم 10 دلار است، پس به شما 50 سهم جایزه اختصاص خواهد یافت.

چرا شرکت ها سود سهام پرداخت میکنند؟

شرکت ها برای پرداخت سود سهام دلایل خود را دارند. در ادامه به دلایلی می پردازیم که شرکت ها اقدام به پرداخت سود سهام به سهامداران خود میکنند.

پاداش اعتماد

سهامداران در واقع صاحب بخش کوچکی از شرکت هستند. به عنوان پاداش به سهامدارانی که این شرکت را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند، شرکت تصمیم میگیرد بخشی از س ود خود را با آن ها قسمت کند. با این کار، شرکت پاداش اعتماد سهامداران را میدهد.

نبود هدفی جذاب

شرکت ها معمولا سود خود را صرف اهداف جذاب تجاری خود در آینده میکنند. اما وقتی که شرکت، هدف جدیدی برای دستیابی نداشته باشد، تصمیم میگیرد تا سود موجود را بین سهامداران تقسیم کند.

جلوگیری از ترس سهامداران

وقتی شرکتی به طور مرتب، اقدام به پرداخت سود سهام کرده است، اگر سود سهام را کم یا حذف کند، باعث ترس سهامداران از آینده شرکت و عملکرد آن میشود. اگر سود سهام پرداختی کم شود، سهامداران شروع به فروش سهام خود میکنند که باعث سقوط قیمت آن سهام میشود. یک مثال خوب برای این قضیه، سود سهام Shell است. شرکت Shell برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، اقدام به حذف سود سهام خود در دوران ویروس کرونا در سال 2020 کرد.

اما کاهش یا حذف سود سهام در ذات خود اقدام بدی نیست. شکرت ممکن است اهداف تجاری جدیدی داشته باشد یا درحال سرمایه گذاری باشد که در آینده به سوددهی شرکت در آینده کمک میکند. پس بسیار مهم است که دلایل پشت حذف یا کاهش سود سهام شرکت را بررسی کنید.

جلوگیری از فروش سهام

برای بسیاری از شرکت ها، پرداخت سود سهام بسیار مهم است. سود سهام به جذب سرمایه گذاران خصوصا سرمایه گذاران بلند مدت کمک بزرگی میکند. وقتی سود سهام پرداخت نگردد، سهامداران تصمیم به فروش سهام خود میگیرند که این کار باعث افت شدید قیمت سهام شرکت میشود.

dividend_growth

شرکت ها چه زمانی اقدام به پرداخت سود سهام میکنند؟

شرکت ها روش های متفاوتی برای پرداخت سود سهام دارند. در ادامه، به این می پردازیم که شرکت ها چه موقع و چقدر اقدام به تخصیص سود سهام میکنند:

بدون قاعده ای خاص

وقتی شرکتی، قاعده خاصی برای پرداخت سود سهام ندارد، میتواند آزادانه تصمیم بگیرد که چه موقع این سود را پرداخت کند یا نکند. به همین خاطر سهامداران نیز چندان بخاطر سود سهام پایبند به سود شرکت نیستند. سهام هایی که پرداخت مشخصی برای سود سهام ندارند، قیمتشان با نوسانات بیشتری همراه خواهد بود.

درصد ثابت سود سهام

بعضی شرکت ها درصد ثابتی از سود خود را به عنوان سود سهام پرداخت میکنند. این اقدام، به سهامداران آزادی عمل بیشتری میدهد. به علاوه در این شرکت ها، همیشه امکان افزایش سود سهام نیز وجود دارد. همچنین ممکن است درصد آن برای سهامداران تغییر کند.

سود سهام ثابت یا در حال افزایش

با داشتم سود سهام ثابت، سهامداران همیشه سود خود را سر وقت ماهانه و سالانه دریافت میکنند. اما سود سهام افزایشی، به این معناست که در هر دوره سود سهام افزایش خواهد یافت. اما ریسک این موضوع این است که سهامداران هیچوقت مطمئن نیستند که آیا شرکت از پس این هزینه ها بر می آید یا خیر. اگر شرکتی سود سهام را کاهش دهد، قیمت سهام آن افت شدیدی خواهد کرد.

مراقب پرداخت های سود سهام باشید

گول پرداخت سود سهام را نخورید. هنگامی که شرکتی اقدام به پرداخت سود سهام میکند، میتواند بر موقعیت شرکت، تاثیر منفی داشته باشد. برای مثال، تحقیق کنید که آیا شرکت مورد نظر، توان نسبت سود پرداختی را دارد یا خیر.

همچنین باید در نظر بگیرید شرکت چگونه این سود را پرداخت میکند؟ بعضی اوقات شرکت ها از سهام جایزه برای پرداخت سود سهام استفاده میکنند.این کار میتواند ارزش سهام شرکت را پایین بیاورد و حتی سود آینده شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

پرداخت سود سهام همچنین میتواند رشد شرکت را کم کند. شرکت، با پرداخت سود سرمایه کمتری برای گسترش خواهد داشت و ممکن است از رقبای خود عقب بماند.

جایگزینی برای سود سهام، بازخرید سهام شرکت است. بعضی شرکت ها با سود خود، به جای پرداخت به سهامداران، سهام شرکت موجود در بازار را خریداری میکنند. این کار، قیمت هر سهم را بالا میبرد که باعث سود سهامداران میشود. در اینصورت، سهامداران شرکت در بازار بورس دست بالا را خواهند داشت.

کدام شرکت ها سود سهام زیادی میپردازند؟

سود سهام هر شرکت، با دیگری متفاوت است. شرکت های با ثبات (که زمان بیشتری در بازار بورس فعالیت کرده اند) سود احتمالی بیشتری دارند پس پرداخت سود سهام بهتری نیز خواهند داشت. چند مثال برای این شرکت ها:

  • شرکت های نفت و گاز
  • بانک ها و موسسات مالی
  • شرکت های داروسازی
  • شرکت های خدماتی

استارت آپ ها و شرکت های نوظهور معمولا سود سهام کم یا هیچ سودی نمی پردازند. این کمپانی ها هزینه های بالا یا حتی ضرر های هنگفتی دارند. شرکت هایی مثل گوگل یا اوبر ترجیح میدهند سرمایه خود را صرف اهداف جدید و گسترش شرکت کنند تا ارزش آینده شرکت بیشتر شده و اینگونه به سهامداران سود برسانند.

به عنوان سهامدار، دو راه برای کسب سود از سهام دارید: یکی سود سهام است و دیگری افزایش قیمت سهام. وقتی شرکتی سرمایه خود را دوباره سرمایه گذاری میکند، به رشد شرکت کمک میکند و باعث میشود ارزش سهام شرکت بالا برود. در این موارد، ارزش سهام، بیشتر از وقتی خواهد بود که شرکت سهام خود در بازار را خریداری کند.

بازده_بالای_سود_سهام

شرکت های خدماتی، معمولا سود سهام بالایی پرداخت میکنند.

آیا یک شرکت همیشه سود سهام پرداخت میکند؟

شرکت هایی هستند که هیچوقت سود سهام پرداخت نمیکنند. بعضی شرکت های بزرگ، نیازی به پرداخت سود سهام نمیبینند چون سهام آن ها روز به روز در حال گران شدن است. شرکت هایی مثل اپل و گوگل. به همین خاطر، خرید شرکت هایی که سود سهام نمیپردازند هم میتواند سود ده باشد. سهام هایی که در حال رشد حداکثری هستند، بدون سود سهام هم سودی حداکثری دارند!

حتی شرکت هایی که به طور مرتب سود سهام می پردازد، میتوانند تصمیم بگیرند یک بار این کار را نکنند. این کار ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است شرکت در حال گسترش پروژه ای جدید باشد که در دراز مدت، سود بهتری را برای سرمایه گذاران به ارمغان آورد.

سود سهام هر سهامداری نیز میتواند متفاوت باشد. مقدار سود سهام سهام های ممتاز با سهام های عادی یکسان نیست.

سرمایه گذاری در سود سهام

با داشتن سهام، دریافت سود سهام یکی از راه های کسب سود است. حتی وقتی قیمت سهام در حال افول است، دریافت سود سهام میتواند این ضرر را جبران کند. خصوصا با سرمایه گذاری بلند مدت در سهام (مثلا چند سال)، سود سهام میتواند ابزاری برای کسب سودی مطلوب باشد. سرمایه گذاری در سود سهام معمولا سرمایه گذاری پایدار و بدون ریسکی است. همچنین سرمایه گذاری در شرکت هایی که سود سهام پرداخت میکنند نیز میتواند کم ریسک باشد چون این شرکت ها معمولا شرکت هایی با سابقه هستند و احتمال ورشکستگی آن ها کم است. وقتی هدفتان دریافت سود سهام است، قیمت سهام چندان مطرح نیست. مثال خوبی برای سهمی که مرتب سود سهام پرداخت میکند، سهام Shell است. با سرمایه گذاری در شرکتی که سود سهام منظم پرداخت میکند، میتوانید درآمد ثابتی داشته باشید.

چگونه میتوان فهمید که شرکتی سود سهام پرداخت میکند؟

شرکت ها معمولا تاریخ و زمان دقیقی که سود سهام پرداخت میکنند را اعلام میدارند. بر اساس اعلامیه شرکت ها، کارگزاری های آنلاین، نمایی از تاریخ های پرداخت سود سهام شرکت ها را نمایش میدهند. همچنین تقویم های آنلاینی وجود دارند که تاریخ پرداخت سود سهام شرکت ها را نمایش میدهند.برای مثال، یکی از این تقویم ها، Thestreet.com است.

تقویم_سود_سهام

تقویم سود سهام به شما میگوید که سود سهام شرکت ها چه زمانی پرداخت میشود.

سود موقت سهام چیست؟

بیشتر شرکت ها سالی یک بار سود سهام پرداخت میکنند. همچنین، شرکت هایی هستند که سود موقت سهام پرداخت میکنند. این بخشی از کل سود سهامی است که قرار است پرداخت شود. در آخر سال مالی، شرکت باقی سود باقی مانده را نیز پرداخت خواهد کرد. شرکت ها ممکن است هر دو سال یا هر فصل اقدام به پرداخت این سود کنند.

سود_موقت_سهام

میتوانید در هر دوره سود موقت سهام Shell را در وبسایت این شرکت مشاهده کنید.

چرا باز-سرمایه گذاری در سود سهام ایده خوبی است

بسیاری از سرمایه گذاران، به سود سهام خود به چشم یک درآمد اضافه نگاه میکنند: برای مثال از این سود برای هزینه تعطیلات خود استفاده میکنند. اما دوباره سرمایه گذاری کردن این سود نیز میتواند نتایج مطلوبی داشته باشد. سرمایه گذاری این سود میتواند باعث سود انباشته گردد. آلبرت انیشتین معروف، به این ساز و کار سود مرکب میگفت و اعتقاد داشت هشتمین عجایب دنیا است.

اگر با سود سهام خود دوباره سرمایه گذاری کنید، بر روی سود خود باز سود میکنید. این همان اصل سود بر سود یا سود مرکب است. سود مرکب در دراز مدت، اثر قابل توجهی دارد. بگذارید  مثالی بزنیم. مبلغ 10،000 دلار را با سود 8 درصد یکسال سرمایه گذاری میکنیم.

  • در ده سال، 100،000 دلار سود کرده ایم و 156،000 دلار خواهیم داشت. (1.5 برابر)
  • در سی سال، 300،000 دلار سود کرده ایم و 1،223،458 خواهیم داشت. (4 برابر)
  • در پنجاه سال، 500،000 دلار سود کرده ایم و 6،196،717 خواهیم داشت. (12 برابر)

چگونه سود عملکرد را محاسبه کنیم؟

محاسبه سود سهام و سود عملکرد آسان است. باید کل ارزش سرمایه را بر کل سود سرمایه تقسیم کنید.

همچنین راه دیگر محاسبه، این است که سود سهام را تقسیم بر قیمت هر سهم کنید. برای مثال، اگر قیمت سهامی 10 دلار باشد و سود سهام 1 دلار باشد، این مبلغ برابر 1 درصد خواهد بود.

فرمول های دیگر سود سهام

سود عملکرد فقط بخشی از داستان است. شما باید همچنین نسبت پرداخت سهام را نیز در نظر بگیرید. این مبلغ، از تقسیم سود عملکرد بر سود حاصل میشود. با این محاسبه، میتوان فهمید شرکت چقدر در هر سهم سود پرداخت میکند.

همچنین میتوانید محاسبه کنید که چه مقدار از جریان نقدینگی آزاد شرکت به عنوان سود پرداخت شده است. نقدینگی آزاد سودی است که شرکت بدست می آورد و میتواند صرف اهداف شرکت کند. این نسبت نیز با تقسیم سود سهام بر نقدینگی بدست می آید.

این فرمول ها میتوانند کمک کنند تا ببینید شرکت ها به چه نسبتی سود خود را تقسیم میکنند. وقتی شرکت ها بیش از حد برای پرداخت سود سهام ریسک میکنند، میتواند بر آینده شرکت اثر منفی بگذارد.

تاثیر سود سهام بر ذهنیت سهامداران

سود سهام میتواند تاثیر زیادی بر ذهنیت سرمایه گذاران داشته باشد. سود سهام به آن ها امید میدهد. هنگامی که سهامداران دائما در حال دریافت سود از شرکت باشند، اعتماد آن ها به شرکت افزایش پیدا میکند. همچنین، سود سهام ابزاری برای کنترل تورم است.

اما باید در نظر داشته باشید که سود سهام زیاد، آینده شرکت را به خطر می اندازد. پرداخت سود سهام، باعث میشود شرکت سرمایه کمتری برای گسترش و سرمایه گذاری داشت باشد در نتیجه رشد لازم را نداشته باشد.

ذهنیت_سرمایه_گذاران

صندوق های مالی چگونه سود سهام پرداخت میکنند؟

صندوق های سرمایه گذاری نیز سود سهام پرداخت میکنند. وقتی در یک صندوق سرمایه گذاری یا EFT سرمایه گذاری میکنید، یک سرمایه گذار در آن ها محسوب می شوید. با سرمایه گذاری در این صندوق ها، بخشی از مالک آن ها محسوب می شوید. صندوق، پول سرمایه گذاران را در بورس و بازارهای مشابه سرمایه گذاری میکند.

سپس، بعضی صندوق ها سود حاصله را به صورت اوراق قرضه و سود سهام به سرمایه گذاران می پردازد. صندوق های دیگر ممکن است که سود را خودشان دوباره سرمایه گذاری کنند. به همین خاطر ضروری است قبل از سرمایه گذاری در این صندوق ها، شرایط و ضوابط آن ها را مطالعه کنید.

قوانین و مقررات مربوط به سود سهام کدام است؟

شرکت ها هنگام پرداخت سود سهام باید از قوانین و مقرراتی تبعیت کنند. هدف پرداخت سود سهام، تقسیم سود شرکت است. پس به همین خاطر، شرکت ها تنها می توانند از سود حاصله، اقدام به تخصیص سود سهام کنند. شرکت ها مجاز نیستند از سرمایه شرکت یا محلی بجز سود انباشته اقدام به پرداخت سود سهام کنند.

در شرایطی خاص، شرکت میتواند برای پرداخت سود سهام قرض کند. این اتفاق، زمانی رخ میدهد که شرکت سرمایه کافی دارد اما نقدینگی ندارد. اما در نظر داشته باشید: در صورت اخذ وام، شرکت باید سود وام را بپردازد که باعث کاهش بهره وری شرکت خواهد شد.

سهامداران، میتوانند نوع پرداخت سود سهام را مشخص کنند. در مجمع سرمایه گذاران شرکت، سهامداران میتوانند رای دهند که چه قوانینی برای سود سهام تصویب شود.

تاثیر فروش شرکت بر سود سهام چیست؟

در شرایط خاص، سود سهام نیز نقشی خاص ایفا میکند. برای مثال شرکتی ممکن است تصمیم بگیرد بخشی از شرکت را بفروشد. در اینصورت خریدار مبلغی را پیشنهاد میکند. مبلغ نهایی تصویب شده، بین سهامداران شرکت تقسیم میگردد. در مجمع سهامداران تصمیم گرفته میشود که این مبلغ، به صورت سود سهام نقدی پرداخت شود یا سهام جایزه.

تاریخچه سود سهام

سود سهام یک اختراع هلندی است. با تاسیس شرکت هند شرقی هلند ((VOC در سال 1602، این شرکت نیاز به سرمایه ای زیاد برای اکتشافات خود داشت. به همین دلیل، شرکت شروع به فروش سهام خود کرد و به همچنین سهامداران وعده سود سهام نیز داده شد. به سهامداران 18 درصد ارزش سهام سود پرداخت میکردند. این سیاست پرداخت سود سهام تا سال 1800 ادامه داشت. در آن روزها، می توانستید با سرمایه گذاری در شرکت هند شرقی هلند، سود خوبی کسب کنید!

نویسنده

الکس Avatar
در باره

وقتی 16 ساله بودم، مخفیانه اولین سهامم را خریدم. از آن "لحظه افتخار" من بیش از 10 سال است که trade.info را مدیریت می کنم. هدف من آموزش مردم در مورد آزادی مالی است. پس از تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و روانشناسی، تصمیم گرفتم تمام وقت خود را برای توسعه این وب سایت بگذارم. از آنجایی که عاشق سفر هستم، از سرتاسر دنیا کار می کنم. برای مطالعه بیشتر درباره smartinvesting.info اینجا را کلیک کنید! از گذاشتن نظر زیر این مقاله دریغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *