تاریخچه سرمایه گذاری

کلمه سرمایه گذاری احتمالا این روزها زیاد به گوشتان خورده است. در گذشته، تنها شرکت های بزرگ به سرمایه گذاری میپرداختند. اما این روزها شرایط متفاوت است. بسیاری از افراد تصمیم میگیرند که با دارایی های خود به سرمایه گذاری بپردازند.

بسیاری از افراد فکر میکنند سرمایه گذاری پدیده جدیدی است. اما برعکس، سرمایه گذاری تاریخی چند صد ساله دارد. آیا دوست دارید تاریخ سرمایه گذاری را بدانید؟ در این مقاله، تاریخ سرمایه گذاری را برای شما شرح میدهیم.

اولین عرضه سهام

همانگونه که پیشتر ذکر کردیم، سرمایه گذاری تاریخی چند صد ساله دارد. اولین عرضه سهام، متعلق به شرکت هلندی هند شرقی است. پیش از این هم، سرمایه گذاری انجام میشد، اما این اولین نوع مدرن سرمایه گذاری محسوب میشود. این شرکت اولین شرکتی بود که سهام خود را عرضه کرد و سودی مشخص به سهامداران پرداخت میکرد.

شرکت هند شرقی، برای سفرهای تجاری خود پول زیادی نیاز داشت. خود شرکت سرمایه زیادی داشت اما برای تامین مخارج سفرهای تجاری کافی نبود. به همین دلیل، تصمیم گرفت سهام خود را عرضه کند و برای اولین بار در تاریخ، مردم عادی توانستند در یک شرکت سرمایه گذاری کنند و سود مناسبی دریافت کنند. شرکت هند شرقی نیز، توانست مخارج سفرهای خود را تامین کند.

تاریخچه_سهام_شرکت_هند_شرقی

اولین بازار بورس

اولین عرضه سهام، متعلق به شرکت هند شرقی است اما آن روزها بازار سهامی وجود نداشت. هنگامی که سرمایه گذاری در سهام و کالا رونق گرفت، نیاز برای به وجود آمدن مکانی مشخص برای معامله نیز پدید آمد. اولین بازار بورس جهان در سال 1611 در آمستردام هلند به وجود آمد. در سال های بعد، در سال 1851 سازمان معاملات آمستردام تاسیس شد. این نهاد، بر معاملات سهام که بسیار رونق گرفته بود، نظارت میکرد.

بعد از آن، بازارهای بورس مختلف نه تنها در هلند، بلکه در سراسر جهان پدید آمد. مثلا در ایالات متحده، Dow Jones Industrial Average در سال 1896 تاسیس شد. داو جونز قدیمی ترین نهاد بورسی در آمریکاست. هنوز هم این بازار از اهمیت زیادی در بازار ایالات متحده برخوردار است.

VOC_stock_price

تغییرات قیمتی سهام شرکت هند شرقی، اولین سهام عرضه شده در دنیا

تحولات اخیر در بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال های اخیر، تغییرات زیادی داشته است. مثلا، شیوه های سرمایه گذاری جدیدی مثل اختیارات، CFD یا حتی بیت کوین به وجود آمده است. چندین سال است که میتوان حتی ارزهای مختلف را آنلاین معامله کرد. به دلیل تغییرات اخیر سرمایه گذاری، اکنون حتی افراد عادی نیز به سرمایه گذاری روی می آورند. در گذشته، سرمایه گذاری مختص افراد ثروتمند بود اما این روزها، هرکسی میتواند به سرمایه گذاری بپردازد.

کنجکاویم بدانیم سرمایه گذاری در آینده چه تغییراتی خواهد کرد. احتمالا روش های سرمایه گذاری متنوع تر خواهند شد و راه های بیشتری برای سرمایه گذاری پولتان به وجود خواهد آمد. اگر نگاهی به اولین عرضه سهام و بازار کنونی سرمایه بیندازیم، میبینیم سرمایه گذاری در طول تاریخ، تحولات بسیاری داشته است.

اولین بازار سهام

تغییرات زیادی در نوع سرمایه گذاری بشر به وجود آمده است. در آینده چه تغییراتی ممکن است رخ دهد؟

نویسنده

الکس Avatar
در باره

وقتی 16 ساله بودم، مخفیانه اولین سهامم را خریدم. از آن "لحظه افتخار" من بیش از 10 سال است که trade.info را مدیریت می کنم. هدف من آموزش مردم در مورد آزادی مالی است. پس از تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و روانشناسی، تصمیم گرفتم تمام وقت خود را برای توسعه این وب سایت بگذارم. از آنجایی که عاشق سفر هستم، از سرتاسر دنیا کار می کنم. برای مطالعه بیشتر درباره smartinvesting.info اینجا را کلیک کنید! از گذاشتن نظر زیر این مقاله دریغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *