سرمایه گذاری در بورس کالا (Commodities)

محبوبیت بورس کالا (Commodities) در حال افزایش است. در گذشته، تنها سرمایه گذاران حرفه ای میتوانستند در بورس کالا مثل طلا و نفت سرمایه گذاری کنند. اما با ظهور کارگزاری های آنلاین، هرکسی میتواند از نوسانات قیمت بورس کالا سود ببرد. در این مقاله، به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه میتوانید از بازار بورس کالا سود ببرید.

چگونه میتوانید در بورس کالا سرمایه گذاری کنید؟

چندین راه برای سرمایه گذاری در بورس کالا وجود دارد. در این بخش، راه های متفاوت سرمایه گذاری در بورس کالا را بررسی خواهیم کرد.

سرمایه گذاری فعال در نوسانات قیمت بورس کالا

اگر میخواهید در فلزات گرانبها سرمایه گذاری کنید، میتوانید مقداری ثابت خریداری کنید. اما این کار برای بعضی کالا ها سخت خواهد بود چون حجم معامله بعضی از آن ها مثل نفت یا غلات بسیار بالاست. به لطف ظهور کارگزاری های CFD، میتوانید بر روی نوسان قیمت این کالا ها، بدون نگرانی از بابت حجم آن ها، سرمایه گذاری انجام دهید.

اما معامله بورس کالا با استفاده از CFD چگونه کار میکند؟ با استفاده از CFD، شما بر روی کاهش یا افزایش قیمت ها سرمایه گذاری انجام خواهید داد. به همین خاطر، همواره میتوانید به تغییرات بازار، پاسخی مناسب دهید. Plus500 گزینه بسیار مناسبی برای معاملات بورس کالاست. در Plus500، میتوانید با استفاده از حساب کاربری آزمایشی و رایگان، بدون ریسک و هزینه، معاملات CFD بورس کالا را امتحان کنید. از لینک زیر برای افتتاح حساب در Plus500 استفاده کنید:

٪80 از حساب‌های CFD سود خود را از دست می‌دهند.٪80 از حساب‌های CFD سود خود را از دست می‌دهند.

معاملات_بورس_کالا_Plus500

معامله CFD بورس کالا (Commodities) در Plus500. قیمت ها فرضی هستند.

در “بخش معاملات CFD” میتوانید بیشتر درباره این روش نوین سرمایه گذاری بخوانید. حتی میتوانید با  یک حساب کاربری آزمایشی، این معاملات را امتحان کنید!

سرمایه گذاری در بورس کالا (Commodities) با ETF

همچنین میتوانید بطور بلند مدت در بورس کالا سرمایه گذاری کنید. ETF یا صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، برای این کار مناسب هستند. ETFها صندوق هایی هستند که قیمت یک یا چند سهام بورس کالا را دنبال میکنند. برای مثال:

  • iShare Silver که قیمت نقره را دنبال میکند.
  • GLD Gold که قیمت طلا را دنبال میکند.
  • USO-Oil که صندوقی است برای دنبال کردن قیمت نفت.

خرید و فروش این صندوق ها در کارگزاری ها بسیار راحت است. آیا میخواهید بدانید سرمایه گذاری با کدام کارگزاری کمترین کارمزد را دارد؟ بر روی لینک زیر کلیک کنید تا بهترین کارگزاری های بورس کالا را با هم مقایسه کنید:

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس کالا با استفاده از سهام

همچنین میتوانید غیرمستقیم به سرمایه گذاری بورس کالا بپردازید. میتوانید سهام شرکت هایی را خریداری کنید که مواد خام خاصی را اداره میکنند. برای مثال:

  • میتوانید با خرید سهام goldmine به سرمایه گذاری در طلا بپردازید.
  • میتوانید با خرید سهام شرکت های نفتی، به سرمایه گذاری در نفت بپردازید.
  • میتوانید با خرید سهام شرکت های شکلات سازی، به سرمایه گذاری در شکر بپردازید.

توجه داشته باشید که شما با این کار، در حال سرمایه گذاری غیر مستقیم هستید. قیمت سهام این شرکت ها به عملکرد آن ها برمیگردد. با سوء مدیریت شرکتی که معاملات طلا انجام میدهد، حتی با افزایش قیمت طلا، ممکن است سهام شرکت افت کند. به همین خاطر، حتما باید شرکتی را که قصد خرید سهم آن را دارید به دقت بررسی نمایید.

دوست دارید بدانید چگونه میتوانید سهام خریداری کنید؟ در مقاله زیر، تمام اطلاعات مربوط به خرید سهام را خواهید یافت:

سرمایه گذاری مستقیم در بورس کالا

در بعضی موارد، میتوانید مستقیما اقدام به خرید بورس کالا کنید. این کار برای بعضی اقلام مثل نفت یا غلات امکان پذیر نیست اما برای فلزات گرانبها مثل طلا و نقره امکان پذیر است. هزینه خرید این کالا ها در بورس زیاد است و باید مواردی مثل نگهداری و کارمزد معامله را در نظر بگیرید.

در چه انواعی از بورس کالا میتوانید سرمایه گذاری کنید؟

دراقلام متفاوتی از بورس کالا میتوانید سرمایه گذاری کنید. در ادامه، به محبوب ترین موارد آن ها میپردازیم.

بورس کالای انرژی محور

اقلامی که برای تولید انرژی استفاده میشوند، نقشی اساسی در اقتصاد جهان ایفا میکنند. آیا میخواهید به معامله انرژی بپردازید؟ در این صورت میتوانید به معامله نفت یا گاز طبیعی بپردازید.

قیمت نفت، عموما به رشد اقتصاد وابسته است. هنگامی که اقتصاد رو به رشد است، انرژی بیشتری نیاز است. به همین خاطر قیمت نفت میتواند به شدت رشد کند. نفت یکی از بیشترین اقلام در حال معامله است.

بورس_کالا_و_انرژی

فلزات گرانبها

فلزات گرانبها نیز در بین سرمایه گذاران محبوب هستند. فلزات گرانبها، فلزاتی هستند که زنگ زده نمی شوند. فلزات گرانبهای قابل معامله شامل فلزاتی مانند طلا، نقره، مس و پلاتینیوم هستند.

طلا، عموما به عنوان یک سرمایه گذاری امن دیده میشود. سرمایه گذاران وقتی که بازارها عملکرد ضعیفی دارند، اقدام به خرید طلا میکنند. هرچند، فلزات گرانبها عملکردهای دیگری نیز دارند. برای مثال، نقره و مس، کارکردی فنی دارند و در صنعت استفاده میشوند.

بورس_کالا_طلا

بورس کالای کشاورزی

همچنین، در بخش کشاورزی نیز سرمایه گذاری های عمده ای انجام میشود. ابزارهای مالی به کشاورزان این امکان را میدهند تا از افت قیمت محصولات خود جلوگیری کنند. اقلام کشاورزی متداول برای سرمایه گذاری، قهوه، ذرت، کاکائو، شکر و پنبه هستند.

تقاضا برای بورس کالای کشاورزی، بسیار وابسته به اصل عرضه و تقاضاست. اگر عرضه ی محصولی کاهش یابد، تقاضا برای آن محصول افزایش خواهد یافت که ممکن است این اتفاق، قیمت بقیه اقلام را هم بالا ببرد.

بوری_کالاهای_کشاورزی

فلزات شیمیایی

شما میتوانید در فلزات شیمیایی نیز سرمایه گذاری کنید. فلزات شیمیایی، فلزاتی هستند که در طبیعت یافت نمی شوند. به همین خاطر باید مصنوعی ساخته شوند. مثال این نوع فلزات، اورانیوم، لیتیوم و کبالت است. هنگامی که اوضاع اقتصاد خوب باشد، تقاضا برای این نوع فلزات افزایش خواهد یافت.

بورس_کالاهای_شیمیایی

چرا افراد در بورس کالا سرمایه گذاری میکنند؟

سرمایه گذاری بخشی از پولتان، در بورس کالا (Commodities) میتواند جذاب باشد. بورس کالا همچنین برای معامله گران فعال نیز جذاب است چرا که کشمکش عرضه و تقاضا میتواند باعث نوسان قیمت دائمی این بازار شود. اگر تصمیمات درستی بگیرید، معامله گری کوتاه مدت میتواند سود خوبی برای شما فراهم آورد.

اما سرمایه گذاری در بورس کالا برای مدت طولانی نیز میتواند جذاب باشد. برخلاف شرکت ها، اقلام کالایی ورشکست نمیشوند. عرضه آن ها محدود است و تقاضا برای این کالاها روز به روز در حال افزایش است. اگر صبر کافی داشته باشید، از سرمایه گذاری خود سود خوبی بدست خواهید آورد.

قیمت اقلام بورس کالا چگونه مشخص میشود؟

بورس کالا مثل بورس سهام است. قیمت سهام بورس کالا نیز مانند بورس سهام، با عرضه و تقاضا مشخص میگردد. هنگامی که خریداران بیشتری از فروشندگان وجود داشته باشند،قیمت افزایش خواهد یافت تا زمانی که تعادلی بین فروشندگان و خریداران به وجود آید.

بسیاری از سرمایه گذاران، معامله گران کوتاه مدت هستند. در نتیجه، قیمت بازار میتواند بسیار پرنوسان باشد.

استفاده از ابزارهای مالی

سرمایه گذاری در بورس کالا، تقریبا همیشه با استفاده از ابزارهای مالی مانند CFD و معاملات آتی (Future) انجام میگردد. این ابزارهای مالی، استفاده زیادی در اقتصاد دارند. بسیاری از شرکت ها، به اقلام کالایی محتاج هستند. برای مثال، نیازمند مس برای تولید موبایل هستند. اگر قیمت مس بالا برود، میتواند سود دهی کمپانی را به خطر بیندازد.

با ابزارهای مالی، شرکت میتواند از افزایش زیاد قیمت جلوگیری کند. با ابزارهای مالی، شرکت مطمئن میشود کالاهای مورد نیاز خود را با قیمتی ثابت خریداری میکند. به همین دلیل، شرکت ها از ابزارهای مالی برای کاهش ریسک و سود دهی بیشتر خود استفاده میکنند.

اقلام کالاهای بورس، کمیاب هستند

بسیاری از کالاها کمیاب هستند، به همین خاطر سرمایه گذاری در آن ها جذاب است. در کوتاه مدت، قیمت ها ممکن است نوسان زیادی داشته باشند. اما هنگامی که عرضه محدود شود، به دلیل تقاضای ثابت، قیمت ها به شدت افزایش خواهند یافت. بورس کالا معمولا تحت تاثیر تغییرات اقتصادی است، به همین دلیل میتواند بسیار پرنوسان باشد. این بازار پر نوسان، میتواند برای معامله گران کوتاه مدت، جذاب باشد.

در بخش سرمایه گذاری در بورس کالا، مقالات جالبی درباره خصوصیات این بازار و سرمایه گذاری در آن خواهید یافت.

نویسنده

الکس Avatar
در باره

وقتی 16 ساله بودم، مخفیانه اولین سهامم را خریدم. از آن "لحظه افتخار" من بیش از 10 سال است که trade.info را مدیریت می کنم. هدف من آموزش مردم در مورد آزادی مالی است. پس از تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و روانشناسی، تصمیم گرفتم تمام وقت خود را برای توسعه این وب سایت بگذارم. از آنجایی که عاشق سفر هستم، از سرتاسر دنیا کار می کنم. برای مطالعه بیشتر درباره smartinvesting.info اینجا را کلیک کنید! از گذاشتن نظر زیر این مقاله دریغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *